Jdi na obsah Jdi na menu
 

Chovatelské akce - jejich smysl a popis

Svod dorostu

Slouží  k posouzení  vhodnosti rodičovského spojení.

Vrh je možno ukázat jako celek.  Jedinci jsou však posuzováni pouze ve srovnání se standardem. Majitelům může svod dorostu poskytnout první představu o kvalitě jejich jedince jako představitele plemene a obvykle  jim umožní vidět další sourozence z vrhu.

Konkrétně u chodských psů  - svody dorostu pořádá KPCHP jako samostatné jednodenní akce a to nejméně 3x ročně (v různých částech ČR).  Probíhají v klidném, nestresujícím prostředí  a majitelé mají možnost  získat zde i některé základní rady. i možnost nechat svého choďáčka poběhat s dalšími ze stejného ročníku).

Svod dorostu je  povinný pro budoucí možnost účasti  na bonitaci a u CHP je stanovena věková hranice na minimálně 7 a maximálně 15 měsíců (dosažených v den konání akce). Dalším základním předpokladem pro účast (kromě věkové hranice) je základní ovladatelnost psa na vodítku a zvládnutí ukázky skusu a zubů.

V případě, že tuzemskému majiteli (členovi i nečlenovi KPCHP) znemožnila závažná překážka účast ve stanoveném věku, může klub povolit účast staršího jedince (majitel požádá organizátora akce).

 

Bonitace

Je odbornou chovatelskou činností, kdy je posuzována chovná ,,upotřebitelnost“ jedince.

Jedinec je změřen, podrobně je posouzen jeho exteriér a je posuzována jeho povaha. K posouzení povahy jsou stanoveny  jednoduché zkoušky, vycházející z naprosto běžných životních situací.

Bonitace se  mohou zúčastnit jedinci po splnění stanovených podmínek. 

  1. Absolvování svodu dorostu ve věku 7 - 15 měsíců
  2. Vyhodnocený RTG DKK s výsledkem max. do druhého stupně
  3. Absolvování výstavy pořádané klubem (klubová, speciální) min. ve třídě mladých s výsledkem V, VD pro psy i feny
  4. Úspěšné absolvování bonitace ve věku nad 18 měsíců

Tříčlenná bonitační komise udělí jedinci bonitační kód a do PP zapíše rozhodnutí: CHOVNÝ, NECHOVNÝ. V odůvodněných případech má komise právo rozhodnutí odložit na pozdější bonitaci. V tom případě píše rozhodnutí NEZAŘAZEN. Nebo v odůvodněných případech může  uchovnit jedince s omezením na 1-2 vrhy. (často se používá u hraničního rozšíření znaků).

Klub zajišťuje pořádání minimálně 3 bonitací ročně.

Bonitace  prováděná podle bonitační tabulky a prováděcího ustanovení k hodnocení povahy  platí pro celý život psa, proto by majitel měl svého chodského psa na ni připravit. Základní ovladatelnost na vodítku i bez vodítka, bezproblémová ukázka zubů a dobrý vztah jsou samozřejmým předpokladem, bez kterého nemůže jedinec dobře uspět.

Každý zájemce o účast na bonitaci by si měl přečíst také BONITAČNÍ ŘÁD

 

Výstavy - těm jsem se na stránkách již věnovala ZDE